A csicseriborsót már a görögök és rómaiak is fogysztották, az első hazai említés 1350-ből maradt ránk, ám a 18. századtól feledésbe merült. Gyerekkoromban soha nem ettem, de a nevét ismertem, sőt a nagyanyám még az éneket is megtanította velem: "Csicseriborsó, bab, lencse..." Szerencsére a reformkonyha újabban vonzóvá tette és mi is fogyasztjuk a humuszt (csicseriborsókrém), a csicseriborsó levest, a csicseriborsó salátát és nem utosósorban a falafelt (csicseriborsó fasírt). A csicseriborsó rost és vitaminforrás (karotin, B1,B6, E), ásványokban gazdag (vas, magnézium, cink), segíti az emésztést (segít megszabadulni a bélfalakon lerakódott salakanyagoktól), rendszeres fogyasztásával normalizálhatjuk a vérnyomásunkat, segíti a koleszterin kiürülését a szervezetünkből, mérsékli a vércukorszintet, megszünteti a székrekedés okozta nehézségeket, de depresszióra, kimerülésre is ajánlott.
Én egyaránt használom a konzerv és száraz csicseriborsót. Ha konzervből készítjük a falafelt, akkor szükséges hozzáadni zsemlemorzsát, különben sütés közben beleolvad a lábasba. Viszont ha a száraz csicseriborsót egy éjszakára leáztatjuk, majd megfőzzük, ehhez nem kell zsemlemorzsa. Hogy miért van ez így, nem tudom. Tehát a száraz csicseriborsóhoz (megfőzve) nem kell zsemlemorzsa.
Ha még nem készítetettek falafelt azaz vegán fasírtot, fogjatok hozzá, megéri!
Hozzávalók:
- 1 üveg / doboz csicseriborsó (400 g ) vagy 250 g száraz csicseriborsó
- 2 tojás
- 1 közepes lila hagyma
- 2-3 gerezd fokhagyma
- 1 teáskanál citrom leve
- 1 teáskanál olívaolaj
- 5 kanál zsemlyemorzsa
- só
- bors
- őrölt köménymag
- 3-4 kanál finomra aprított petrezselyem
- chilli ízlés szerint
- olaj a sütéshez
1. Előző este hideg vízben leáztatjuk a csicseriborsót. Másnap leöntjük róla a vizet és hideg vízben feltegyük főni. Amikor megpuhult, leszűrjük a vizet és hideg vízzel leöblítjük.
Ha üveges vagy konzerv csicseriborsót használunk leöntjük a levét és egy szűrőben leöblítjük, hagyjuk lecsepegni.
2. A lilahagymát, fokhagymát, kockára vágjuk, majd a csicseriborsóval és a többi hozzávalóval darabosra turmixoljuk. Ha túl sűrű adjunk hozzá citrom lét, ha túl híg, adjunk még zsemlyemorzsát hozzá.
3. Egy kisebb serpenyőben, lábosban felhevítjük az olajat, mert csak a forró olajban sül ropogósra. Tojásnyi golyókat formálunk, én kissé meglapítottam a tenyeremmel és ropogósra, pirosra sütjük.
Melegen salátával fogyasztjuk.
Jó étvágyat!
Keine Kommentare:
Kommentar veröffentlichen