Klasszikus krumplis tésztából készül, mint gyermekkorunk szilvás gombóca. Mákkal töltve és mákba hempergetve is ellenállhatatlan. Házi készítésű szilvaöntettel csak fokozhatjuk az élvezetet. A tésztához ne használjunk új krumplit.
Hozzávalók:
Tészta:
- 1 kg krumpli (szét fővő)
- 1 tojás
- 200 g liszt
- 1 csapott teás kanál só
- 1 teás kanál cukor
- 200 g darált mák
- 50 g cukor
- 80 g olvasztott vaj
- 1 csomag vaníliás cukor
- 100 g házi készítésű szilvalekvár
- 1 kanál rum (kihagyható)
- 500 g szilva (lehet fagyasztott is)
- 2 dl vörös bor (pl. Merlot)
- 1 fahéjrúd
- 5 kanál cukor
1. A krumplit alaposan megmossuk, majd héjában megfőzzük, még melegen meghámozzuk és törjük át krumplitörővel és hagyjuk kihűlni.
2. A töltelékhez keverjük össze a darált mákot a többi hozzávalóval és végül adjuk hozzá az olvadt vajat. Keverjük jól össze. A töltés előtt tegyük 10 percig a hűtőbe, könnyebb vele dolgozni.
3. A kihűlt krumplihoz adjuk a lisztet, tojást, sót és cukrot és dolgozzuk össze. Lisztezett felületen formáljuk henger alakúvá és késsel 12-14 részre vágjuk. Mindegyik tésztát a tenyerünkkel ellapítjuk, lisztezzük ha kell. A mákos töltelékből kézzel formáljuk diónyi nagyságú golyókat és tegyünk mindegyik tészta közepére. Formáljuk gomboccá.
Enyhén sózott, éppen csak forrásban levő vízbe rakjuk. Amikor a gombócok feljönnek a víz felszínére még 2-3 percig főzzük, majd kiszedjük és leszűrjük. Én mindig két részben főzöm ki a gombócokat. Először hetet kifőzök, amikor kiszedtem, akkor a többit is kifőzöm. Így biztos nem ragadnak egymáshoz és megmarad a szép kerek formájuk.
4. A lecsöpögtetett gombócokat darált mákban megforgatjuk, melyhez előzőleg 5 dkg olvasztott vajat adtunk (a mákhoz).
5. Az öntethez felforraljuk a bort a cukorral és fahéjjal, majd mérsékelt hőfokon a felére főzzük. Akkor adjuk hozzá a negyedekre vágott szilvát és 5-6 percig főzzük.
Tálaláskor ezt a mártást adjuk a gombóchoz, a tetejét szórjuk meg porcukorral.
Jó étvágyat!
Keine Kommentare:
Kommentar veröffentlichen